Usługi opiekuńcze świadczą w naszym domu pielęgniarki, opiekunki i pokojowe.
Mieszkańcy objęci są opieką medyczną świadczoną przez lekarza rodzinnego w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej NFZ.
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej Przyjmuje dwa razy w tygodniu w gabinecie na terenie DPS.
Osoby leżące objęte są opieką lekarską w ramach wizyt domowych, a w razie potrzeby lekarz przybywa na wezwanie.
Na konsultacje do lekarzy specjalistów mieszkańcy dowożeni są samochodem pozostając w tym czasie pod opieką pracownika Domu.
Usługi wspomagające
Rehabilitacja
Nasi mieszkańcy korzystają z kompleksowej opieki rehabilitacyjnej, prowadzonej przez doświadczonego terapeutę. Rehabilitacja ma na celu utrzymanie lub przywrócenie utraconej sprawności. Do dyspozycji Mieszkańców są następujące urządzenia i zabiegi:
Sala gimnastyczna z oprzyrządowaniem: rotory, drabinki gimnastyczne.
Rehabilitacja po udarach, wylewach i po amputacjach,
Rehabilitacja po złamaniach szyjkowo - krętarzowych, rehabilitacja i profilaktyka osteoporozy;
Rehabilitacja przyłóżkowa: ćwiczenia czynne, bierne w łóżku;
Nauka korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego- kule pachowe i łokciowe, balkoniki, wózki, protezy, nauka i korekcja chodu;
Prowadzenie ćwiczeń - gimnastyka ogólna, ćwiczenia wolne - bierne, bierno - czynne, wspomagane, izometryczne, oddechowe i relaksacyjne, w obciążeniu, z oporem, manualne, trening rowerowy
Masaż klasyczny: masaż suchy i akupresura;
Uzupełnieniem terapii ruchowej są zabiegi fizykoterapii zlecone przez lekarza np.:
Terapią zajęciową zajmuje się Dział socjalno – terapeutyczny. Terapeuta i pracownicy socjalni organizują mieszkańcom czas wolny poprzez terapię, imprezy, występy, spotkania okolicznościowe oraz wycieczki. Dzięki wypracowanym przez lata kontaktom współpracy, często odwiedzają nas dzieci z pobliskiego przedszkola, szkoły podstawowej i młodzież z gimnazjum. Z programami artystycznymi przyjeżdża młodzież z zaprzyjaźnionych szkół muzycznych, oraz parafii.
Celem terapii jest aktywizowanie i usprawnianie psychofizyczne mieszkańców. Zajęcia prowadzone są w grupach i dopasowane do możliwości i zainteresowań uczestnikówów. Oferta zajęć jest różnorodna i każdy może znaleźć coś dla siebie. Jedną z form terapii są zajęcia manualne umożliwiające zachowanie sprawności fizycznej pozwalającej na samodzielne wykonywanie prostych czynności dnia codziennego.
Raz w tygodniu odbywa się muzykoterapia oraz warsztaty taneczne, prowadzone przez instruktorkę z Bytomskiego Teatru Tańca.
W poniedziałki i środy pod opieką terapeutki zajęciowej organizowane są zajęcia kulinarne. Mieszkańcy mogą gotować, piec ciasta, przygotowywać sałatki, desery i inne potrawy.
W naszym Domu odbywają się cykliczne imprezy okolicznościowe takie jak: „Urodziny Miesiąca”, kiedy to Mieszkańcy spotykają się na stołówce przy poczęstunku, a wszyscy obchodzący w danym miesiącu urodziny otrzymują życzenia od Dyrektora Domu, po czym jest czas na muzykę, zabawę i konkursy. Znaczącym wydarzeniem jest organizowany raz w roku bal karnawałowy, którego główną atrakcją jest Wielka Loteria z fantami przekazanymi przez sponsorów. Oprócz tego obchodzimy takie święta jak: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Seniora, Dzień Matki, Andrzejki, Wielka Majówka z występem Orkiestry Górniczej. Jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych jest jesienny wernisaż prac mieszkańców połączony z koncertem kameralnym. Na wernisażu gościmy zwykle władze miasta, biskupa diecezjalnego, Dyrektorów i delegacje mieszkańców zaprzyjaźnionych domów pomocy społecznej.
Na nasze imprezy zapraszamy gości z zaprzyjaźnionych DPS – ów, a delegacje naszych Mieszkańców wyjeżdżają na imprezy organizowane przez inne domy. Utrzymujemy stały kontakt z Miejskim Ośrodkiem Opiekuńczym w Bytomiu, Domem Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu, Miejskim Domem Spokojnej Starości w Ustroniu. Domem Pomocy Społecznej – Ewangelickim Domem Opieki „Emaus” w Dzięgielowie k/ Cieszyna
Dla chętnych raz w tygodniu w kaplicy odbywają się nabożeństwa. Obchodzone są też tradycyjne święta chrześcijańskie: Boże Narodzenie i Wielkanoc.
Mieszkańcy mają możliwość korzystania z indywidualnej posługi duszpasterskiej – zgodnie ze swoją konfesją.